Ako správna slovenská žena

Autor: Júlia Jaššová | 8.3.2017 o 17:01 | Karma článku: 7,17 | Prečítané:  2026x

som dnešný sviatok oslávila na záhrade s hrabľami v ruke. Spievala som si trávnice, ale rozbolela ma pri tom hlava, tak som začala ticho rozmýšľať, odkedy je zo mňa záhradnícky typ a čo tu vlastne robím.

Boží trest? Karma? Ale kde, svokra! Vcelku rýchly telefonát to bol, povedala mi : "Obliekaj sa, oco ťa zavezie, treba pohrabať." A proti tomuto sa nedá namietať. Nestihnete. Vonku čaká odvoz, deti berie ona pod ochranné krídla, v strese hľadáte staré tepláky, na vlasy nastriekate čerešňový suchý šampón, cítite máj v ovzduší, najlepšia kamarátka je v tom istom čase na kozmetike a ešte ju čaká kaderníčka, postuje vám pravidelne fotky z priebehu celého "tunningu" .... a vám sa v hlave trávnice prepínajú na Bruna Marsa... I should have bought you floweeeeers and held your haaaaand, should have give you all my houuuuuurs, when I haaaad a chaaaaance... (Mal som ti kúpiť kvety a držať ťa za ruku, mal som ti dať všetok svoj čas, kým som mal šancu.) 

A vtedy sa vo vašej mysli začne písať blog. Zatrpknutý blog o mužoch, ktorí dnes nekúpili svojej žene kvietok. Ktorí na svoje polovičky nemyslia. Na ich záhradky (Kedy si, milý čitateľ, naposledy pohrabal, porýľoval, zasadil?) Že ju bolí hlava, namietaš. A vieš, prečo ju bolí? Či azda z toho nie, že o celú záhradu sama sa stará? A či nejaké trápenie nemá v tej hlave, pýtal si sa jej? Má v tej hlave teba ešte? Vieš, po čom túži? Rozprávaš sa s ňou? Tak som sa rozčúlila, že som skoro pohrabala aj snežienky, ktoré nám vykvitli. Srdco mi zase na chvíľu zmäklo, zahanbilo sa, po susednej záhrade prešiel muž s pekným zadkom a mňa zalialo teplo. V duši, samozrejme. Aj hlava ma prestala bolieť, všetok hnev vyfučal.

Zavolala mi mama, že mám u nich rumové pralinky od otca, aby som sa zastavila, keď dohrabem (a samozrejme, že sa úctyhodné tri minúty schuti na mne smiala v štýle - Dobre volám? Svojej dcére? Čo robí? HRABE??? HAHAHAHAHAHA). Potom mi oznámila, že požiadala o priateľstvo Paula Coelha (sociálnu sieť používa týždeň), a spýtala sa ma, čo to znamená, keď ju niekto štuchol. Keď som jej to vysvetlila, trošku sa zakoktala a ja som úplne cítila, jak len dcéra vie cítiť, že sa červená, a potom dodala : "Ale nehovor to otcovi, však ja nič, ale vieš, akí sú chlapi... oni to tak inak berú..." a ako čerešničku na torte mi oznámila: "A už presne viem, ako sa bude volať tá kniha! Ako si plniť sny v päťdesiatke. Alebo v šesťdesiatke, podľa toho, kedy ju dopíšem!" A vtedy, drahí veriaci, vtedy mi už tiekol mejkap z tváre nie z hrabania, ale od smiechu a tepla, ktoré ma oblievalo pri rozhovore s ňou. Najdrahšou ženou v mojom živote. Ktorej nikdy nezavolám, ako sa varí guláš, ale ktorej zavolám, keď ma bolí srdco, a keď tu nikto iný nie je.

Zrazu mi celé to sebaľútostné čakanie na kyticu kvetov pripadalo také zbytočné. Prečo deň žien "oslavovať" s chlapom, keď môžete so ženou. Ženami. Ktoré dnes oslavovať chcú. S ktorými vám je dobre, ktoré vás inšpirujú, milujú, ukazujú cestu... ktorých jedinečnou vlastnosťou je životaschopnosť, energia, zápal, s ktorým sa nanovo zas a zas vrhajú do náruče životu a chcú z neho vysať vždy len to najlepšie. Tie, ktoré si dôvod na radosť a oslavy nájdu hocikedy, či majú v rukách hrable alebo šminky.

A pre vás, ženy matky, ženy nematky, ženy milenky, ženy rebelky, ženy princezné, ženy kuchárky, ženy krasotinky, ženy spasiteľky, ženy všetkých chutí, vôní a túžob, pre vás dnes odo mňa, s láskou. Milujte seba, svet, buďte na seba a ku sebe dobré, zaslúžite si to!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?