Krásna v šatke

Autor: Júlia Jaššová | 6.10.2016 o 12:54 | Karma článku: 6,27 | Prečítané:  1399x

V nákupnom reťazci som sa na chvíľočku zastavila pri dekoratívnej kozmetike. Sústredene som hľadala... ani vlastne neviem čo... veď to poznáte, dámy :-) Predo mnou stálo tmavovlasé dievčatko, odhadom trojročné.  

Nijako zvlášť som si ho nevšímala, až kým sa neotočilo, a ja som nechtiac vyprskla od úprimného smiechu. Na perách sa jej ligotal ten najcyklámenovejší rúž, aký som kedy videla. Perfektne kontrastoval s jej snedou tváričkou a veľkými hnedými očkami. Dievčatko s gráciou odignorovalo môj netaktný prejav a sústredene, s pôvabom, aký by jej závidela aj kňažná Grace Kelly, opätovne otvorila tester žiarivej farby a trpezlivo pokračovala v jeho nanášaní na malé ústočká.

Poobzerala som sa okolo seba, no nevidela som nikoho, komu by táto slečna chýbala. Chvíľu som tam tak stála a čerpala inšpiráciu, ako sa správne nalíčiť a lá Cuky Luky, keď vošla pani v moslimskej šatke. Dievčatko sa k nej okamžite rozbehlo a v mojej hlave zablikalo výstražné : "Ejha, čo jej na to konzervatívne vychovávaná, náboženstvom "držaná skrátka" mamička povie..." Trochu som sa bála. ÚPLNE ZBYTOČNE. (Hlúpe predsudky!)

Mama nepovedala ani pol slova. V očiach, ktoré jej bolo vidieť ako jediné, nebolo najmenšie prekvapenie, šok, údiv... len čo sa trošku zúžili od zhovievavého úsmevu, ktorý venovala dcérke. Chytila ju za ruku a spoločne odkráčali nakupovať ďalej. Dokonca nezobrala ani papierovú vreckovku, ktorou by jej umelecké dielo zmarila. (Ako by som pravdepodobne urobila v podobnej situácii ja.) Tej malej slečne na okamih patril celý svet.

Nie, nebolo to rúžom, ktorý okrem perí svietil aj pod nosom, na brade a v kútikoch úst. Bolo to POCITOM VÝNIMOČNOSTI, ktorým malá princezná rozvibrovala chladné ovzdušie supermarketu, a ktorý nebadane o kúštičok zdvihol jej malú bradu,narovnal útle pliecka a chrbátik, aby sa jej chôdza zmenila na motýlí let.

A ja som si uvedomila, akí sú tí malí "nadľudia" nákazliví vo svojej autenticite a superschopnosti "kašľať" na okolie a ísť si za svojím snom...

...a presne tam, na ceste za ním, pramení skutočná krása. Keď sme spokojní sami so sebou. Keď sa nenecháme odradiť škaredými pohľadmi či sprostými komentármi okolia. Keď robíme veci, ktoré robiť túžime, o ktorých snívame. Dámy, keď varíme deťom večeru a máme na sebe legíny, manželovo tričko a pod ním krásnu spodnú bielizeň... keď sa len tak usmievame, lebo žijeme prítomným okamihom a veríme, že za každým pádom príde vzlet...

A ktovie, možno aj moslimské ženy nosia po šatkami čierne mini chanelky a pod hidžábmi dokonale narúžované pery... a pohľad im žiari... lebo dôvody nášho šťastia nemusia biť prvoplánovo do očí.

PS: V tomto článku sa aj za povrchnými handrami a líčidlami skrývajú metafory. Ale to ste si iste všimli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?